AGAÇ YAŞKEN BÖYLE EĞİLİR

Evimin karşısında bulunan bir düğün salonunda, düğün sonlarında eğlence ve kutlama amaçlı havaya silahlar sıkılır. Kültürümüzde var.  Her düğün sonu havaya silahlar ateşlenir ve mutluluk bu şekilde paylaşılır. Yetişkinlerin silah sıkmasını bir şekilde görmezden gelebilirim ancak ilkokul çağındaki çocukların da havaya silah sıkmasını nasıl görmezden gelebilirim? Şimdilik fazla endişelenmeyin,çocuklar yetişkinlerin kullandığı silahları kullanarak havaya ateş etmiyorlar. Yaşlarına uygun oyuncak,ses çıkaran tabancalarla bu davranışı sergiliyorlar. Ama bu çocuklar ömürlerinin sonuna kadar çocuk olarak kalmayacaklar. Büyüyecekler ve oyuncak tabancalardan artık sıkılacaklar. Sahtesi onları tatmin etmeyecek.Kendilerini bekleyen deli dolu,fırtınalı bazen zor,bazen kolay geçen bir ergenlik süreci var önlerinde. Daha bitmedi. Sonrasında yetişkin olacak,hayatın zorluklarını görecek,sorumlulukları artacak ve aile kuracaklar. Ergenlik ve yetişkin dönemi çocukluk döneminde öğrendikleriyle,yetiştirilme tarzlarıyla benzerlikler gösterir. Anne ve babalarında olduğu gibi. Biz yetişkinler çocukken öğrendiğimiz davranışların hayatımızı nasıl etkilediğini hala görebiliyorsak,bugünün çocuklarının hayatını da,bugün öğrendiği davranışlar şekillendirecektir. Buna hırsızlık dersiniz,sigara içme diyebilirsiniz,öfkeli davranma ya da silah sıkma. Ne derseniz haklısınız.

Öğrenme de en etkili yöntemlerden bir tanesi de model alarak öğrenmedir. Yani çocuğun bir yetişkinin yaptıklarını yapma,onun gibi olma çabası. Başka bir değişle çocuklar kendilerine yetişkinlerin bazı davranışlarını model alırlar ve öyle davranırlar.
Babam silah sıkıyor bende sıkabilirim.
Bende babam gibi silah sıkıyorum.
Annem gibi yürüyorum veya konuşuyorum.
Dayım gibi sinirliyim.
Anne bak,babam gibi tıraş oluyorum.
Bunlar davranışları model alan çocukların sözleri ve düşünceleridir.
Çocuk görür ve yapar.
Sadece anne baba olarak değil,duyarlı bir insan olarak her çocuğun hayatında onlara modellik yaparak etki edebileceğimizi,onların bizim gibi davranacağını bilerek hareket etmeli ve davranmalıyız.
Özgecan’ın katili de bir zaman çocuktu.
Münevver Karabulut’un katili de.
Sara Sierra’nın katili de.
Bu insanlar dünya da katil olmak için gelmedi. Katil olmanın yollarını anne karnında da öğrenmediler. Çevrelerinde birileri bunu yaptı veya TV’de bunu yapanlara rastladı ve onlar gibi olmayı seçtiler.
Çocuklarımızı daha küçük yaşlardayken duyarlı,sağduyulu,esnek,çözüm odaklı,kendine güvenen,iyi iletişim kurabilen,saygılı… vs bir insan olarak yetiştirmeye başlamalıyız ÇüNKü Ağaç Yaşken Eğilir.
Eğer başlamazsak, bugün eline oyuncak tabanca alan çocuk,yarın gerçek bir tabanca alacaktır.

”Çocuklar lafla değil tavırla büyür.
Boşuna çok konuşmaya çalışma,sen anlattıklarını kendin yaşa yeter.
Sahip olmadığın değeri çocuğundan beklemeye hakkın yok.
Problemli her çocuk ebeveyninin eksik yanlarının sonucudur.
Çünkü her çocuk temiz doğar. ” 
Aşkım Kapışmak		
	

23 comments

  1. Hemde nasıl örnek alıyorlar bizleri. Anne babalar azıcık dikkat etse çocuklarının pek çok hareketinde ve davranışında kendilerini görebilirler. Konuşurken, yemek yerken, selamlaşırken çok dikkatli olmalıyız aslında.

    1. önlerindeki örneğin önemini bildikten sonra ve sorumlu davranıldıktan sonra yapacak birşeyler mutlaka oluyor irem hanım

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir