AİLENİN ÖĞRENCİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Okulumuzda yapılan deneme sınavının cevap anahtarı için yanıma gelen öğrenci odadan ayrılırken ”Hocam sınav olduğunu neden ailemize mesaj olarak attınız?” diye bir soru sordu. Bende, mesaj yollandığını ilk defa kendisinden duyduğumu söyledim. Öğrenci odadan ayrılırken ”hocam söyleseydiniz sınavı daha ciddi yapardık” şeklinde bir yanıt verdi.

Çocuklarındaki bir problemden dolayı görüşme yaptığım veliler oluyor. Problemi dinledikten sonra görüyorum ki çoğunlukla, aile de o problemin bir parçası ve aileninde o problemi çözmek için yapması gereken birşeyler mutlaka ortaya çıkıyor. İşte tam da burda,yani çocuğun problem davranışını ortadan kaldırmak için,ailelere de yapmaları gerekenleri anlatıyorum.

Öğrencinin yaşadığı bir problem mutlaka aile desteğini gerektirir. Problemi bırakın,öğrencinin ailesi tarafından desteğe her zaman ihtiyacı vardı. Bu yüzden eğitim 3 ayaklı bir sehba gibidir. Sehbanın ayakları ise öğrenci,veli ve öğretmenlerdir.

Bazı veliler hocam şu çocukla bir ilgilenin der,ancak bu yanlış ve doğru olmayan bir uygulama ve beklentidir. Eğitim evde başlar ve evde devam eder. Okulda öğretmenin öğrenciye kazandıramaya çalıştığı davranış veya öğretmeye çalıştığı doğru, evde ailesi tarafından desteklenmezse ne yazık ki öğrencide gelişim ve değişim olmaz.

İşte bu yüzden her zaman söylediğimi bir defa daha söyleyeceğim; Öğrenciye Aile Desteği Şart.

Bu destek;

Bazen okul ihtiyaçlarını karşılamak olur.
Bazen onunla sohbet etmek olur.
Bazen ona doğruyu göstermek olur.
Bazen de ona inandığını ve güvendiğini göstererek olur.
Veliler çocuklarının istek ve ihtiyaçlarını iyi analiz etmeli ve desteğini ona göre sağlamalıdır.

Bazı veliler çocuklarını en iyi kurslara gönderdiğini tüm ihtiyaç ve isteklerini satın aldığını ifade edebiliyor. Diğer taraftan öğrenciyi dinlediğimde hocam ailem beni sürekli filan kişiyle kıyaslıyor ve bu benim inancımı yitirmeme,moralimin bozuulmasına neden oluyor,halbuki ben ailemin bana inanmasını ve güvenmesini istiyorum,kıyaslamalarını istemiyorum şeklinde ifadelerde bulunuyorlar.

Buradan da anlaşılacağı üzere öğrencinin isteğini,ihtiyacını ve hatta onu neyin motive ettiğini bir anne-baba olarak tespit etmek oldukça önemli.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir