BAŞARI SABIR GEREKTİRİR.

Zamanın Önemi isimli sunumu yaptıktan sonra bir öğrenci yanıma geldi ve hocam ben ders çalışamıyorum ne yapmalıyım diye sordu. Biraz bilgi aldım ve okul çıkışı köye gidene kadar geç olduğunu ve çok fazla ders çalışacak vaktinin kalmadığını söyledi.Sabah erken kalkmak zorunda olduğu  için erkenden yattığını dile getirdi.Hal böyleyken günde 2 saat çalışmak ona yetmiyor diye öğrenci de pek düzenli çalışamıyormuş.

Şuan çalışmalarının nasıl gittiğini sorduğumda bazen hiç çalışmadığını bazen de 1 saat falan çalıştığını ifade etti ve şunu söyledi; Hocam ben konuları hemen öğrenmek ve netlerimi yükseltmek istiyorum.

Bu ifadesinden sonra ben problem ne olduğunu hemen anladım. Problem,öğrencinin bir anda çok çalışıp sular seller gibi herşeyi öğrenmek istemesi,bu olmayınca da çalışmayı sürdürememesiydi.

Belki sizlerde biran önce,sabırsızlıkla çok çalışıp herşeyi öğrenmek isteyenlerdensinizdir ama şunu iyi bilmelisiniz ki BAŞARI ve ÖĞRENME bir anda,aniden,olacak  bir şey değildir. BAŞARI ve ÖĞRENME tohumu tarlaya ektikten sonra bekleyen çiftçi gibi sabır gerektirir,taşı delen su damlaları gibi azim gerektirir. Tabiki doğru yöntemleri uygulamak şartıyla.

Okul açılalı bir ay kadar olmuştu ve öğrenci çok istekli olmasına rağmen düzenli şekilde ders çalışmaya başlayamamıştı. Halbuki azim ve sabırla her gün günde 2 saat düzenli çalışsaydı hiç kuşku yok ki o zamanki bilgi düzeyi ve başarı seviyesi çok daha iyi olacaktı.

Çin Bambu Ağacı.

Hiç ismini duydunuz mu bilmiyorum.

Bu ağacının yetişmesi,olumlu ısrar ve sabır için güzel bir örnektir.
Çinliler bu ağacı şöyle yetiştirir:
Önce ağacın tohumu ekilir, sulanır ve gübrelenir.
Birinci yıl tohumda herhangi bir değişiklik olmaz.
Tohum yeniden sulanıp gübrelenir. Bambu ağacı ikinci yılda da toprağın dışına filiz vermez.

Üçüncü ve dördüncü yıllarda her yıl yapılan işlem tekrar edilerek bambu tohumu sulanır ve gübrelenir.Fakat inatçı tohum bu yılda da filiz vermez.

Çinliler büyük bir sabırla beşinci yılda da bambuya su ve gübre vermeye devam ederler.Ve nihayet beşinci yılın sonlarına doğru bambu yeşermeye başlar ve altı hafta gibi kısa bir sürede yaklaşık 27 metre boyuna ulaşır.

Akla gelen ilk soru şudur :

Çin bambu ağacı 27 metre boyuna altı hafta da mı? Yoksa beş yılda mı ulaşmıştır?

Bu sorunun cevabı Tabii ki beş yıldır.

Bambu ağacının size bir mesajı var: Taşı delen suyun kuvveti değil,damlaların sürekliliğidir.Başarının anahtarı azimli,inançlı ve kararlı çalışmaktır.

Bu Yazılarda İlginizi Çekebilir
TERCİH YAPARKEN BİLMENİZ GEREKENLER
EMEĞİMİN KARŞILIĞI BU MU?
YA SORULAR ZOR ÇIKARSA?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir