Çocuklarımızın Yeteneklerinin Ne Kadar Farkındayız?

Potansiyelin kelime anlamına baktığımız da varlığı,gücü ortaya çıkmamış,gizil güç,gizli anlamına geldiğini görmekteyiz. Peki çocuklarımızın potansiyelleri denildiğinde zihnimizde nasıl bir resim oluşur? Öncelikle şunu söylemeliyim ki her çocukta gizli kalmış ve henüz ortaya çıkmamış çok büyük,harika,potansiyeller vardır. Eğitim,spor,sanat,teknik alanlar vs.  Şanslı olan bir çok aile,çocuklarında bu potansiyeli keşfetmiş ve bununla gurur duyuyor olabilir ancak sadece gurur duymak ve fark etmek yeterli olmuyor. Aile olarak imkanları zorlayarak ve çocuğumuzun da onayını alarak  onları uygun yerlere yönlendirmeliyiz. Çocuğumuzun sahip olduğu potansiyel ancak ciddi ve resmi bir ortamda(üniversite,halk eğitim merkezi,özel kurslar) buluşursa önem kazanacaktır.  Çok güzel bir şekilde müzik yapma,şarkı söyleme yeteneği olan bir çocuğumuza aile olarak gerekli yardımı sağlamaz,onu desteklemez ve onun sahip olduğu yeteneğe ket vurursak,müzik aşkı çocuğun içinde onu incitecek bir  noktaya gelebilir. Çünkü o sahip olduğu noktaya çok istemesine ve yeteneği ile potansiyeli olmasına rağmen gelememiştir. Hayatını müzikle bütünleştirmek onun için hayalden öteye gidememiştir ve ömrü boyunca onun hasretini çekecektir. Böyle bir şey çocuklarımıza zarar verir. Çocuklarımız kendi potansiyellerini henüz fark edememiş olabilir ancak aile olarak böyle bir şey fark edildiğinde ne yapılmalıdır? Çocuklarımızda ileriye dönük bir potansiyel keşfettiğimizde bunu çocuklarımıza sözlerimizle ve davranışlarımızla göstermeliyiz. Daha sonra onları bilinçli bir şekilde potansiyelleri doğrultusunda yönlendirmeliyiz. Kendilerinde var olan gizli gücün ailesi tarafında keşfedilip, desteklenmesi çocuğa ayrı bir güven verecektir. Ancak şunu unutmamalıyız ki her ne olursa olsun çocuklarımızı kendi ideal ve hedeflerimize göre değil,onların arzu,ideal ve hedeflerine göre onları yönlendirmeli ve desteklemeliyiz. Bir çok aile bu yanılgıya düşüyor ve farkında olmadan kendileri için iyi,çocukları için o kadar iyi olmayan kararların alınmasına neden olabiliyor.

Şüphesiz çocuklarımızın mutlu olmasını hepimiz isteriz. Fark edilmeden verilen böyle kararlar çocuğumuzun mutsuz olmasına neden olabilir, çünkü sonuç olarak o işi yapacak olanlar onlardır ve onların mutluluğu çok önemlidir. Çevremizde ailelerin isteğine göre, özellikle meslek hayatını şekillendiren insanlar mutlaka vardır. Eminim ki bu insanlar sürekli olarak kendi istedikleri noktaya gelememenin yada istedikleri işi yapamıyor olmanın pişmanlığını duyuyordur. Biz aileler çocuklarımızın sahip olduğu potansiyeli çocuklarımızın istedikleri şekilde kullanmaları için  onlara kendi istek ve hedefleri doğrultusunda yardımcı olalım ki  içinde bulundukları durumdan pişman olmasınlar.

Bundan sonra çocuklarımızın kendi potansiyel,yetenek ve hedefleri olduğunun farkındayız ve biz aileler olarak onların idealleri ve arzuları doğrultusunda onları desteklemeliyiz. Onlar kendileri ile ilgili özellikleri fark etmese bile, bizler bundan sonra o potansiyelleri fark edip onlara sunmalı ve gerekli desteği sağlamalıyız.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir