EĞİTİM HAKKINDA

(Hayat sadece derslerde başarılı olmak,denemelerde en iyiyi yapmak ve en iyi üniversiteyi kazanmak değildir. Ancak, sistem ve aileler bu doğrultuda adımlar atıyor ve çocuklarından beklenti içine giriyor.)

Şu anki mevcut olan üniversiteye giriş sistemi öğrencileri bir yarış atı moduna sokmuş herkes var gücüyle üniversite sınavlarına çalışıyor. Bu sistem bir yarış olduğu için kazanmakta çok çalışmaktan geçiyor.

Yetkiler eğitim sistemini daha iyi hale getirmek için okullara akıllı tahtalar getirdi,öğrencilere tabletler verdi,dershaneleri kapatıp okuldaki takviye kurslarını açtı,bu kurslar için öğretmenlere 2 katı para verdi,dershaneleri temel liseye dönüştürdü.

Ancak unutulan bir şeyler var.

Üniversiteye girmek için belli bir sıralamaya girmek gerekiyor.  Üniversiteye giriş bu şekilde olduğu için üniversiteye gidecek olan öğrenci sayısı da sınırlı kalıyor.Hal böyleyken üniversite sınavlarına hazırlanmasına rağmen bir üniversite kazanamayan öğrencilerin çalıştığı tarih,coğrafya,fizik,edebiyat,biyoloji matematik,geometri vs bu dersler boşuna çalışılmış olunuyor.

Neden mi?

Çünkü öğrenci bu dersleri çalışırken gündelik hayata uyarlayarak çalışmıyor. Öğrendiği çoğu bilgide zaten gündelik hayatta işine yaramayacak bilgiler.

Peki hocam ne yapalım,sizin tavsiyeniz nedir? diye soracak olursanız…

Benim tavsiyem ortaokuldan başlayıp lise mezuniyetine kadar devam eden eğitim sistemini sadece derslerde başarılı olmaya indirgememektir.

Hayat sadece derslerde başarılı olmak,denemelerde en iyiyi yapmak ve en iyi üniversiteyi kazanmak değildir. Ancak, sistem ve aileler bu doğrultuda adımlar atıyor ve çocuklarından beklenti içine giriyor.

Karşılaştığım akademisyen bir anne oğlunu benimle tanıştırırken bana şöyle dedi;Bu sene TEOG’a hazırlanıyor inşallah Saint Joseph Koleji’ni kazanacak. Bir anne oğlunun  Saint Joseph Koleji gibi bir yerde okumasını elbette ister ama bunu çocukta baskı yaratacak şekilde yapmamalıdır.

Çocuklarımızı sadece sınavlarda başarılı olun diye değil,hayatta başarılı olmaları,dünya da iyi bir insan olması,kendinden farklı kişilere saygı göstermesi,hayatta esnek olmanın en az başarı kadar önemli olduğunu da öğretmeliyiz. Yani, esneklik,farklılıklara saygı,empati,sevgi,iyilik gibi değerleri de hem aileler olarak hem de eğitimci ve yetkililer olarak çocuklarımıza öğretmeliyiz.

Bir insan çok başarılı bir kimyager olup sevgi değerinden yoksun olursa,işte o insan atom bombası icat eden birisi olarak karşımıza çıkar.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
HAYAT VE KADER ÜZERİNE
SORUMLULUK EŞİTTİR YAŞAMIN KONTROLÜ
KAZAN KAZAN

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir