FİİLİ DUA

Mesleğe ilk başladığım yıllarda fark etmesem de meslekte tecrübe kazandıkça yaptığımız işin aslında bir tür inanç ve düşünce değiştirmek olduğunu farkettim.

Sınav kaygısı yaşayan bir öğrenci ya geçmişte yaşadığı bir deneyimden dolayı ya da gelecekle ilgili beklediğini alamayacağı düşüncesinden dolayı sınav kaygısı yaşayabilir.

Köpek fobisi olan birisi geçmişte bir köpek tarafından ısırılmış veya kovalanmış olabilir.

Ders çalışmak istemeyen bir öğrenci ben zaten çalışsam da yapamam düşüncesinde olduğu için ders çalışmak istemeyebilir.

Bunların hepsi psikolojik danışmanlık alanında çalışan meslektaşlarımın karşılaşacağı muhtemel problem çeşitleridir. Bu ve bunlara benzer birçok problemin çözümünde yapılan aslında danışanların geçmiş olayla ilgili düşünce ve inançlarını değiştirmek ya da gelecekle ilgili zihinlerinde kurguladıkları zihinsel senaryoları değiştirmektir.

Eğer siz kafanızda ki düşüncenin tam tersini düşünür ve inanırsanız duygularınız ve davranışlarınız da paralel şekilde değişiklik gösterecektir.

İnsan bir olayla ilgili duygu ve davranışlarını değiştirmek istiyorsa bunu sadece dilde değil kalpte ve zihinde de değiştirmeyi istemelidir.
Değişimi isteyen birisi bundan sonra değişimin gerçekleşeceğine inanmalıdır.
Nede olsa gerçekleşmez gibi ümitsiz bir dil ne yazık ki değişime götürmez.
İnanan kişi aynı zamanda pozitif olmalıdır.
Değişim hakkında ki düşünceleri çoğunlukla pozitif olmalıdır ki duygular da pozitif olsun.

Değişim karamsar,ümitsiz kaygılı bir zihinde gerçekleşmez.
Değişim ümitli,kararlı,kendinden emin bir zihinde gerçekleşir.

Buraya kadar herşey çok güzel isteyelim,inanalım ve olumlu düşünelim böylelikle istediğimiz herşey olsun!

Aslında sadece bunlarla bitmiyor. Bir hedefe ulaşmak için,değişim sağlamak için bilinmesi gereken son bir şey daha var;Fiili Dua.

İstediklerimizin, hayal ettiklerimizin, inandıklarımızın gerçekleşmesini sağlayacak olan aslında budur. Değişimin meydana gelmesi için yapılması gerekenler neyse onların harfi harfine yapılması gerekir.
Sigara bırakmak isteyen birisi tüm saydıklarımı hayata geçirir ve dayanamayıp bir sigara yakarsa herşey tekrar başa sarar.

Bir öğrenci üniversite kazanacağına inanmakla kalırsa fiili duayı yerine getirmediği için, çok büyük ihtimalle istediği üniversiteyi kazanamayacaktır.

Hedeflerimizi gerçekleştirmek,olumsuz davranışlarımızı değiştirmek,istediğimiz hayatı yaşamak için Fiili Dua’yıda fiilen uygulamalıyız.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

NOSEBOLAR:”Negatif İnançların Gücü”
OKUMUYORUZ ÇÜNKÜ…
EMPATİ ÜZERİNE

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir