HAYAT ve KADER ÜZERİNE

Kaderi gelecekteki yapacaklarımızın ilahi bir güç(Allah) tarafından önceden kayıt altına alınması olarak tanımlayabiliriz.Tıpkı astronomik hesaplar sonucunda bir yıl sonra Güneş’in tutulacağını,tutulma gününü ve saatini hesaplayan bir bilim adamı gibi.  Kaderimiz hakkında hiçbir bilgiye sahip olmadan hayatımızı devam ettirmeye çalışırız. Başımıza gelen bir olayı bazen ‘’kader kısmet’’ deyip geçiştiririz bazen de’’ böyle kadere’’ diyerekten isyan  ederiz.Nitekim Allahu Teala konuyla ilgili Kamer Suresi 49. Ayette  ‘’Biz her şeyi kader ile yarattık’’ buyurmuştur.

İki türlü kaderimiz vardır. Birincisi mutlak kaderimiz yani Külli İrade. Evrendeki ilahi bilgisayar olarak kabul edilen Levh-i mahfuzda kayıtlı olan ve Allah’ın iradesini yansıtan kesin ve değişmeyen kaderimizdir. Bu kader dua,büyü veya hiçbir güç,tedbir ve gayretle değiştirilemez. Bizim istek ve bilgimiz dışında oluşan bu kaderin kapsamına,cinsiyetimiz,doğduğumuz memleket,dönem,ailemiz,eşimiz,ecelimiz ve yaşamımızın derinden etkileyecek ve şekillendirecek olaylar girmektedir. Bir diğer kaderimiz olan Muallak kaderimiz yani Cüzi İrade ise şu şekilde açıklanıyor; kişinin kendi iradesini kullanarak yaşamını ve kaderini şekillendirmesidir. Bunlara özel zevklerimiz,meraklarımız,ikili ilişkilerimiz,olaylar karşısında verdiğimiz tepkiler  ve davranışlarımızı kontrol etme becerilerimiz örnek olarak  gösterilebilir.

Yukarıdaki bilgilerden de görüldüğü gibi hayatımızın bir kısmı Allah tarafından bize bahşedilen kader çerçevesinde şekillenirken diğer kısmı ise bizim kendi sorumluluk,irade,davranış,düşünce,hedef,,arzu ve isteklerimizle şekillenir. Yani hayatımızı önemli bir sinema filmi olarak görürsek senaryoda bize verilen rolü başarılı,başarısız,iyi ya da kötü oynamak tamamen bize bağlıdır. Kendi hayatımızı göz önüne alacak olursak nerede,ne zaman ve nasıl öleceğimiz şimdiden kaderimizde yazılı ancak ölene kadar ki süreçte nasıl yaşayacağımız,hayatımızın nasıl devam edeceği,geride bıraktıklarımız ve bırakmadıklarımız,kişiler arası ilişkilerimiz sadece bize bağlı. Biz bu sürecin nasıl olmasını istersek ve nasıl davranırsak emin olalım ki hayatımız o şekilde devam eder. Kaderimizde başımıza gelen kötü bir olayın yazılı olduğunu varsayalım. Kimse kötü bir olay yaşamak istemez tabiî ki .Böyle olumsuz bir olayı yaşadıktan sonra kendimize,başımıza gelen olaya, hatta kadere isyan edilebileceğimiz gibi,bu kötü olaydan ders çıkarıp hayatımızı daha doğru bir şekilde de yaşayabiliriz.

Kaderimizi; bizi şekillendiren bir dış güçten ziyade, yaşadıklarımızdan ders çıkarmamızı sağlayan bir öğrenim süreci olarak görmeliyiz.  Böyle görmeliyiz ki daha sonraki fırsatları kaçırmayalım. Üniversiteyi ilk sene kazanamayan bir öğrenci bunu bir başarısızlık olarak ta görebilir,daha zekice başlama fırsatı olarak ta. Burada muallak kaderini yaratmak öğrencimizin elinde. Çevremizde ikinci senesinde çok güzel üniversite kazanan öğrenciler var. Bu kişileri model almak,onlardan ilham almak şüphesiz öğrenciyi daha başarılı kılacaktır. Bunun yanı sıra geçmişteki bilgilerinin üzerine yenilerini ekleyip daha bilgili olacağını düşünüp bundan ilham almakta öğrenci için daha iyi sonuçlar doğuracaktır.  Bu tür olayları hayatımızın her anında uygulayabiliriz.
Başımıza gelenlerin hangi yönüne bakıyoruz ve bunlardan hangi sonuçları çıkarıyoruz?
İşte yüklediğimiz bu anlamlar bizim bir diğer kaderimiz olan muallak kaderimizi şekillendiriyor.

Oynadığımız oyunların kurallarını bilmek ve ona göre davranmak bizi bu hayat serüveninde daha başarılı kılacak ve hayatımızı daha anlamlı bir şekle sokacaktır Kaderimizin hayatımızdaki işleyişinden kısaca bahsetmeye çalıştım. Konu kader olsa da sonuç aslında hep aynı şeyleri gösteriyor. Yani hayatımızın büyük bir kısmını bizim kendi sorumluluklarımız,inançlarımız,hedeflerimiz,ilişkilerimiz ve hayata bakış açımız belirliyor. Umarım bundan sonra hayata artık daha anlamlı ve olumlu bir pencereden bakar ve hayatımızı daha mutlu ve sevgi dolu yaşarız. Unutmayalım ki biz de herkes gibi değerli,güçlü ve sevgi doluyuz.

4 comments

  1. yapılan hatalar iyi değerlendirilip ders çıkarılırsa insana çok şey öğretir aslında. sizin değişinizle yol alması daha kolay olur insanoğlunun(:

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir