Nosebolar:”Negatif İnançların Gücü”

(Bu yazı Dr. Bruce Lipton’un İnancın Biyolojisi adlı kitabının
147. ve 148. sayfalarından alınmıştır)
Bu bölümde,size 2003 yılında yayınlanan Discovery Health
kanalındaki bir programı aktaracağım çünkü bu program tıptaki en ilgi çekici durumları kısaca ve güzel bir şekilde özetliyor.
Programın adı, ” Placeso: Tıbbı aşan zihin”. En üzücü kısımların birinde Nashville’li bir doktor var. Clifton Meador adındaki bu doktor 30 yıldır nosebo etkisinin potansiyel gücü üzerinde fikir yürütüyor.

1974 yılında Meador’un Sam Londe adında bir hastası vardı. Sam Londe emekli bir ayakkabı satıcısıdır ve yüzde yüz öldürücü olduğu düşünülen yemek borusu kanserine yakalanmıştır. Londe kanser tedavisi görmektedir ancak tıp camiasında onun durumunu gören herkes kanserin tekrarlayacağını ”bilmektedir”. Dolayısıyla Londe’nin teşhis konulduktan sonra bir kaç hafta içinde ölmesi şaşırtıcı değildir. Esas şaşırtıcı durum Londen’nin ölümünden sonra yapılan otopsi sonucu ortaya çıkar. Vücudunda çok az miktarda kansere rastlanır. Bu miktar kesinlikle onu öldürebilecek kadar fazla değildir. Karaciğerde iki,akciğerde ise bir kanserli bölge vardır ancak herkesin ölüm nedeni olarak gördüğü yemek borusu kanserinden eser yoktur.
Discovery Health kanalında Meador şöyle bir açıklama yapar: ”Kanserli öldü ama kanserden ölmedi”.

Eğer Londe yemek borusu kanserinden ölmediyse neden öldü?
Öleceğine inandığı için mi öldü?

Londe’nin ölümünden 30 yıl sonra bile bu düşünce Meador’un aklından hiç çıkmıyor: ” Kanser olduğunu düşünmüştüm. O da kanser olduğunu düşünmüştü. Etrafındaki herkes onun kanser olduğunu düşünmüştü…Acaba bir şekilde umudunu yitirmesine mi neden oldum ?”

Açıklanması zor nosebo durumları gösteriyor ki doktorlar,veliler ve öğretmenler sizi güçsüz olduğunuza inandırarak umudunuzu kaybetmenize neden olabilirler.

 

6 comments

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir