ÖĞRENCİLER,DUYGULARINI KONTROL ALTINA ALABİLİR.

Hocam benim tüm lise boyunca,yani 4 senedir üniversite sınavına hazırlanan bir kuzenim vardı. İlk senesinde 310 puan aldı. İstediği yer gelmeyince bir sene daha hazırlanmaya karar verdi. Ancak ikinci senesinde de 230 puan aldı. Kuzenim çok çalışkan bir öğrenciydi ama sınavlardan önce hep bayılıyordu.

Bir çok veli,öğrenci hatta bazı eğitimciler öğrenci olmanın ve TEOG-YGS-LYS gibi sınavlara hazırlanmanın sadece çok çalışmaktan ibaret olduğu kanısında.Öğrencinin dershaneye gitmesinin,özel ders almasının,testler çözmesinin veya denemelere girmesinin yeterli olduğunu düşünmektedirler.

Halbuki sınavlara hazırlanmanın sadece bilgi seviyesinde yeterli olacağı düşüncesi yanlış bir düşüncedir.

Sınavlardan hemen önce bayılan,ağlayan,dizleri titreyen veya terleyen öğrencilere baktığımızda fiziksel bir sıkıntıdan ziyade girecek oldukları sınavı zihinlerinde felaketleştirdikleri için bu sıkıntıları yaşadığı görülmektedir.

işte tam burada şunu özellikle belirtmekte fayda var;

Ülkemizde,sınavlara hazırlanmak veya öğrenci olmak sadece bilgi seviyesinde yeterli olmak değil,aynı zamanda öğrencinin bu hazırlık sürecinde düşünce ve duygularını kontrol altına alabilme becerisini gerektiren bir süreçtir.

Ne yazık ki ülkemizde,öğrenciler liselere ve üniversitelere giriş sınavlarına hazırlanırken kendilerini baskı altında hissediyor veya katılımcı sayısı çok olduğu için kazanamam düşüncesinden dolayı ümitsizliğe kapılıyor.

Öğrencilerin bu tür sınavlara hazırlanırken duygu ve düşüncelerini kontrol etmeleri ve hazırlık sürecini en iyi şekilde yönetmeleri için bu konuda da profosyonel yardım almalarının çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Profosyonel yardımdan derken ne kastediyorsunuz hocam?

Sınavlara hazırlanan öğrencilerin bu süreçte yaşadığı ya da yaşayacağı sıkıntılar için onlara gerekli rehberliği yapan,özgüvenli olmalarını sağlayan,verimli ders çalışma yollarını anlatan,düşüncelerindeki yanlışlıkları düzeltmesine yardımcı olan, kendi kendilerini motive etmesini sağlayan profosyonel öğrenci koçlarından,psikolojik danışmanlardan,psikologlardan veya uzman rehber öğretmenlerden yardım almalarını kastediyorum.

Eğer  bu yazıyı bir veli olarak okuyorsanız çocuğunuzun bir makine olmadığını ve duygularının da olduğunu unutmayın.

Eğer bu yazıyı bir öğrenci olarak okuyorsanız sınav kaygısının,özgüven eksikliğinin veya netlerinizi artırmanın mümkün olduğunu unutmayın.

Eğer bu yazıyı bir öğretmen olarak okuyorsanız kafasında sınavla ilgili olumsuz düşüncelerin çoğunlukta olduğu bir öğrencinin gerçek potansiyelini ortaya koyamayacağını unutmayın.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir