ÖĞRENCİYE AİLE DESTEĞİ

Birçok aile doğru bildikleri yanlışlarla,farkında olmadan çocuklarına olumsuz etkilerde bulunuyorlar. Daha da kötüsü bunun farkında bile değiller.

Öğrenci başarısı, öğrenciyle birlikte ailelerin de çocuklarına karşı sergilemiş oldukları tutum ve davranışlarıyla sonuçlanan bir süreçtir.Öğrencilik yolunda,öğrenci ya ailesi ile birlikte yürür ya da ailesine rağmen yürür.Ailelerin çocuklarına her zaman pozitif olması,destekleyici olması ve onların duygu ve düşüncelerini anlayarak hareket etmesi çok önemlidir. Bu süreçte her  ne kadar sadece öğrencinin çalışması gerektiği üzerinde durulsa da gerçek pekte böyle değil. Ailelerin öğrencilere karşı kullandıkları kelimeler,çocuklarının ders performansı ile ilgili düşünceleri ve davranışları öğrenci motivasyonu ve kaygısı üzerinde çok büyük etkiye sahiptir.

Birçok aile doğru bildikleri yanlışlarla,farkında olmadan çocuklarına olumsuz etkilerde bulunuyorlar. Daha da kötüsü bunun farkında bile değiller. Sürekli çocuklarının ders çalışmadığından şikayet ederler. Bir öğrenci ders çalışmıyorsa aile önce kendisindeki yanlışları farketmeli ve bunları değiştirme yoluna gitmelidir.

Görüşmelerimde öğrencilerin en çok yakındığı aile davranışlarından kısaca aşağıda bahsettim. Bunları uyguladığınız kadarıyla çocuklarınızın başarısına katkıda bulunmuş olacaksınız.

1)Kıyaslamak: Çocuğunuzu (her ne kadar iyi niyetle de olsa),yeğeniyle,kardeşiyle,komşusuyla ya da bir arkadaşıyla kıyasladığınızda bu onların derslere olan ilgisini artırmaz aksine onların motivasyonunu düşürür ve moralini bozar.Dünya da sizin çocuğunuzdan sadece 1 tane var. Kıyaslamak, motive eden(ders çalışmaya istekli hale getiren) bir yöntem değildir.Kıyaslama yapmak yerine onların güçlü yönlerini dile getirin.

2)Geçmiş başarısızlıklarını asla dile getirmeyin. İyi bir liseye gidemedin,iyi bir üniversiteye de gidemeyeceksin ya da SBS’de iyi bir puan alamadın zaten, gibi cesaretlerini kıracak telafuzlarda bulunmayın. İyi bir liseye gidememesi iyi bir üniversiteye gidemeyeceği anlamına gelmez.

3)Çocuklarınızı özel üniversiteye gönderme imkanınız varsa bunu sınavlara(YGS-LYS) hazırlanırken değil,sınavlarını bitirdikten sonra dile getirin. Nede olsa özel üniversiteye gideceğim diyerek hiç ders çalışmayan ve alabileceğinden daha düşük puan alan öğrencilere rastlıyorum.

4)Hiçbir şey üniversite kazanmalarını garanti etmiyor. Yıllarca dershaneye bile gitseler ne de olsa kazanacaksın ya da kazanırsın gibi sözler sarfetmeyin. Bu gibi sözler öğrenciyi ailemin beklentisini karşılamalıyım düşüncesine iterek onların daha fazla kaygılanmasına neden olacaktır.

5)Okuyacakları bölümü onlar seçsin. Siz değil. Ailesi olarak kendi istediğiniz bölümü okuması için baskı yapmayın,okumak istediği bölümü kendisi seçmelidir.Aksi taktirde yaptığı işi sevmeyen evlatlar yetiştirmiş olabilirsiniz.

6)Olumsuz bir dil kullanmayın. Kelimeleriniz onları cesaretlendiren ve motive eden türden olmalıdır. Onlar için kullandığınız tüm kelimelerin,çocuklarınız üzerinde büyük bir etki yaratacağını bilerek konuşmalısınız.

7)Hayallerini asla küçümsemeyin. Hayal etmek öğrenci için müthiş bir motivasyon kaynağıdır. Çalışmalarının hayallerini gerçekleştirmek için bir araç olduğunu bilen bir öğrenci daha hevesli çalışır. Bu da sınav performansına katkıda bulunur. Hayalleri için imkansız kelimesi yerine neden olmasın kelimesini kullanmayı tercih edin.
Kore dili ve edebiyatı okumak istiyorum
Yurt dışında belgesel programları yapmak istiyorum
Pilot olmak istiyorum
Japonya’ya gitmek istiyorum çünkü japonca öğrenmek istiyorum

Bunlar şimdiye kadar duyduğum en sıra dışı hedefler ve hayaller.

 

 

10 comments

 1. hele ki çocuğu başkasıyla kıyaslamak çok büyük hata eskiden bazen ağzımdan çıktığı gibi pişman olup geri alıyordum lafımı ama artık yapmıyorum..

  1. kıyaslamak düşündüğümüzden daha çok etki ediyor çocuklarımızda. o yüzden başkasıyla kıyaslamak yerine geçmişteki iyi yönlerini dile getirip örnek vermek daha etkili olur.

 2. Bu tarz eğitici ve öğretici yazılar gerçekten çok faydalı. Bir kez dinlemek herzaman yeterli değil. Tekrarlayarak okumak daha kalıcı oluyor. Sevgiler

 3. Yazdıklarınızın hepsi gerçekten de çok önemli.. Ailelerin küçük ayrıntılara dikkat etmeleri gerekir. Farkında olmadan yapılan küçük hatalar büyük sorunlara yol açabilir. özellikle 3. maddede yazdıklarınız çok dikkatimi çekti.
  Bu önemli bilgilendirmeler için teşekkür ederim…

  1. rica ederim nahide hanım.aile 3. maddeye dikkat etmezse öğrenci düşük puana yerleşirim düşüncesiyle hareket ettiği için performansı ne yazık kidüşüyor.

  1. sadece öğrencilerin değil ailelerinde bilinçlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum çünkü özellikle sınava hazırlanan öğrencilere aileleri farkında olmadan baskı yapıyor veya onları kaygılandırıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir