SORUMLULUK EŞİTTİR YAŞAMIN KONTROLÜ

Biz  insan oğlu sürekli olarak hayatımızdan,yaşadıklarımızdan,başımıza gelenlerden, başka insanlardan,o insanların yaptıkları  ya da yapmadıklarından her zaman şikayet eder dururuz. Yaşamış olduğumuz sorunları hep başkalarına yükleriz ve  bunu yapma da üzerimize yoktur. Adeta kendimizle yarışırız. Şikayet ederek , iyi sonuçlanmayan bu sorunlar hayatımızda hep aynı şekilde devam eder ve bir kısır döngü halini alır.Öğretmen öğrencilerden beni dinlemiyor diye şikayet eder,anne çocuğundan odası dağınık olduğu için şikayet eder,öğrenci öğretmeninden beni bıraktı diye şikayet eder,personel müdüründen ya da iş arkadaşlarından anlaşamıyoruz diye şikayet eder. Hayatımızda bu şikayetler uzar gider. İstediğimiz kadar da arttırabiliriz bu şikayetlerin sayısını.        Bu şikayetleri ortadan kaldırmak için  biz sorumlu birisi olarak ne yaptık?    
   Sorumluluğumuzu layıkıyla yerine getirdik mi? 
Burada sorumluluk kelimesini vurgulamak istiyorum .  Sorumluluk kelimesinin birden çok anlamı olmakla birlikte ben burada yaratıcılık anlamından bahsetmek istiyorum. Ünlü Fransız yazar ve düşünür Jean Paul Sartre bir yazısında,’’ sorumluluk sahibi olmanın bir olay  ya da şeyin tartışmasız yaratıcısı’’ olduğu manasından bahsetmişti. Yani sorumluluk yaratıcılıktı ona göre.      Biz bütün davranışlarımızın sorumluluğunu alarak aynı zamanda kendi özümüzü,değerlerimizi,kaderimizi,duygularımızı,hayatımızı yaratıyoruz biz fark etmesek bile. Duygularımızı yaratıyoruz çünkü başkaları bizim duygularımıza müdahale edebiliyor.Hayatımızı yaratıyoruz çünkü biz hayatımızı yaratmasak da başkalarının hayatımızı yaratmasına izin veriyoruz. Sorumluluğumuzu almazsak ta bunların bir çoğu başkaları tarafından bizim için yaratılıyor. Hoşumuza gitse de gitmese de uymak zorunda kalıyoruz. Kabul etmediğimiz sorumluluğumuzu başkalarına yükleyince aynı zamanda onlara izin vermiş oluyoruz;hayatımızı yönlendirmeleri için,canımızı sıkmaları için,bizi çıldırtmaları için ya da bizi üzmeleri için.  İnsanların bize nasıl davranacaklarını biz kendimiz belirleriz ,uygun zamanda uygun şekilde konuşarak ve sorumluluğu alarak.
Çevremizde sorumluluk sahibi insanları bir hatırlayalım.  Sorumluluk sahibi insanlar kendileri ile ilgili kararlara kendileri karar verir, kendi hayatlarını kendileri yaratır. Ayrıca etraftaki olaylarda da gereken etki ve güce sahiptirler. Yani söz sahibidirler. Kimse sorumluluk sahibi olmayan,her şeyi boş verip başkalarına yükleyen,uğraş ve çaba göstermeyen birisine saygı duymaz. Ayrıca böyle kişiler değişen ve gelişen dünya ya ayak uyduramazlar.   Hayatımızda sorumluluğumuzu üstlenerek aynı zamanda risk alsak ta, bundan daha önemlisi kendi hayatımızı şekillendirme fırsatını da yakalıyoruz.  Sorumluluk alarak hayatımızı başkalarının şekillendirmesinin önüne geçmiş oluyoruz,kendi ayaklarımızın üzerinde durabileceğimizi,kendi kendimize yetebileceğimizi görebiliyoruz. Bunlardan daha da önemlisi sahip olduğumuz potansiyellerin farkına varıyoruz.
 Başka bir şehre okumak için giden bir öğrenci aynı zamanda kendi sorumluluğunu da üstlenmiyor mu?
İlk bakışta başka bir şehre gidip okumak ve yaşamak zor gibi görünse de sorumluluklar üstlenilirse  hayatının en güzel ve verimli dönemi olacaktır şüphesiz.  Böyle yaparak kendi kendine yetebileceğinin de farkına varacaktır . Bütün bunlar ardında birçok olumlu sonuçları da beraberinde getirecektir. Hayatımız da, bu örnekteki gibi sorumluluğu üstlenip neler yapabileceğimizi görmemiz için bize fırsatlar sunuyor.Bu fırsatlar hayatımızda her yerde bizim onları görmemiz için hazır beklemektedir. Yapmamız gereken sadece üstlenmemiz gereken sorumluluğu üstlenmek ve fırsatları değerlendirmektir.   Buraya kadar sizinle sorumluluk konusunun sadece bir kısmını paylaşabildim. Bundan sonra hayatımızda ki sorumluluk görevinin farkında olduğumuzu düşünüyorum. Umarım bundan sonra sorumluluk görevimizi layıkıyla yerine getirir ve her şeyden önce kendimiz için mutlu,huzurlu ve sevgi  dolu bir hayat yaratırız.

6 comments

    1. herkes yanlışlarını ve hatalarını kabul etse ve düzeltme yoluna gitse insanlar birbirleri ile daha az problem yaşar ama çoğu kişi hep karşıyı suçlamakla meşgul aysel hanım

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir