TFF PSİKOLOJİK PERFORMANS DANIŞMANLIĞI EĞİTİMİ

IMAG0523    Türkiye Futbol Federasyonu Türkiye Milli Takımı’nın almış aldığı kötü sonuçlardan sonra sportif direktörlüğe Fatih Terim’i getirerek Türk futbolunu yeniden yapılandırma yoluna girmiştir. Bu doğrultuda atılan adımlardan birtanesi de futbolun psikolojik boyutunu ele almak oldu. Spor da psikoloji performans ve kaygı açısından oldukça önemlidir. Baktığımızda, dünya ve Avrupa şampiyonu olan Almanya ve İspanya milli takımlarının spor psikologlarıyla çalıştıklarını görebiliriz. Bunun önemini kavrayan Türkiye Futbol Federasyonu artık alt yapılarda çalışmaya başlayacak Psikolojik Performans Danışmanı eğitmeyi kararlaştırdı. Bu eğitimlerde ki amaç alt yapıda ki geleceğin futbolcularımıza psikolojik,ahlaki,davranışsal boyutta yardım eden profosyoneller yetiştirmektir.

Bu eğitime psikoloji,pdr,beden eğitimi ve tıp fakültesi mezunları katılabilmektedir. Eğitim 3 modülden oluşmakta, eğitim sonunda sınav yapılmakta ve başarılı olanlara Psikolojik Performans Danışmanı sertifikası verilmektedir.

IMAG0470  28-30 Kasım tarihinde 2. Basamak eğitimini tamamladık. Eğitim TFF’nin Riva’daki Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp Alanı’nda yapıldı.

Eğitim Mine Görgün’ün açılış konuşmasıyla başladı.

Sonra Gençlerbirliği futbol takımı uzman psikolojik danışmanı Ali Ekber Düzgün bizlerle tecrübelerini ve bilgilerini paylaştı. Psikolojik Performans Danışmanlığı alanının henüz yeni olduğunu,kulüplerdeki bazı kişilerin ne olduğunu bilmediklerini bu yüzden sisteme sızmamız gerektiğini ifade etmiştir.Düzgün’e göre bizim onlar için bir tehdit olmadığımızı takım içindeki diğerlerine aktarmalı ve işimizin ne olduğunu iyi şekilde açıklamalıyız. Ayrıca Avrupa’daki gibi küçük yaştaki çocuklarda eğlenceye önem vermeli ve daha az yetenekli çocukların bile oyuna koyulmasının gerekliliğini dile getirmiştir.

IMAG0463  Prof Dr. Acar Baltaş’da potansiyeli performansa çevirmek isimli bir eğitim verdi. Baltaş başarısızlığın hayatın doğal bir parçası olduğunu,önemli olanın başarısızlıktan ders çıkarmak olduğunu ifade etmiştir. Bu arada bir sürpriz yaşandı ve Fatih Terim salona girdi. Küçük bir konuşma yaptı. Konuşmasında futbol ve psikolojinin arasında ki sıkı bağdan bahsetti ve bizlerin ne kadar önemli görevlerde bulunacağımızı anlattı.

 

IMAG0479

Uzman Psikolog ve EMDR eğiticisi İbrahim EKE ise futbolda yeniden yapılandırma konulu eğitim verdi ve Film Tekniği Metodu’nu anlattı.

 

 

 

 

IMAG0508

 

Dr. Çağlayan Aktaş Futbolda Koçluk isimli eğitimi verdi. Koçluğun temel ilkelerini bizlerle paylaştı.

 

 

 

IMAG0529

 

Son olarak Performans Psikolojisi ve Mentörlük konularında Prof Dr. Turgay Biçer bilgilerini bizlere aktardı. Formasından güç alan değil formasına güç veren çocuklar yetiştirmenin önemini vurguladı.

 

 

IMAG0928Sertifikalar dağıtıldıktan sonra bu modül de sona erdi.

Umarım Türkiye futboluna katkı sunacak profosyoneller olarak sahaya iner ve geleceğin Hakanları,Ardaları,Aykutları,Oğuzları ve Feyyazları yetiştiririz.

 

 

IMAG0489Psikolojik Performans Danışmanlığı Eğitimi hakkında bilgi almak isteyenler suat_pdr@hotmail.com adresinde irtibata geçebilir.

 

 

 


IMAG0501

(2002 FIFA DÜNYA KUPASI 3.LÜK ÖDÜLÜ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir