YAŞADIKLARIMIZA HANGİ AÇILARDAN BAKIYORUZ?

Zengin olmak iyi midir kötü müdür?

Hangi meslek dünyanın en iyi mesleğidir?

Büyük bir şehirde yaşamak mı daha avantajlı küçük bir kasaba da mı?

Yaşlılar mı bu hayatta daha şanslı yoksa çocuklar ya da gençler mi?

Bir erkek için bekarlık mı daha iyi yoksa evli olmak mı?

İstediğimiz kadar düşünelim bu soruların tek bir yanıtı yoktur. Bu soruların yanıt veren kadar yanıtı vardır. Çünkü herkes kendi ihtiyaç,deneyim ve arzularına göre bu tür sorulara cevap verirler. Hiçbir şey tek başına iyi yada kötü,güzel ya da çirkin,az ya da çok değildir. Her şey zıttını içinde barındırır, yani eşit derecede bir olay iyi yada kötüdür,güzel ya da çirkindir.

Başımıza gelen kötü bir olay düşünelim. Böyle bir olayın yaşanması hiç kuşkusuz yaşayan kişiyi çok üzer,kişi bu olaydan pişmanlık yaşar,keşke böyle bir şey olmasaydı diye  içinden geçirebilir. Kimse kötü bir olay yaşamak istemez ama her şey sonuç olarak olacağına varır  ve biz ne kadar uğraşırsak uğraşalım bir şeyin  olacağı varsa olur.

Başımıza gelen kötü bir olay tümden kötü müdür?

 Bize öğrettiği hiçbir şey yok mudur?

Emin olun ki başımıza kötü bir olay geldiyse,bu olayın  kötü sonuçları  kadar iyi sonuçlarıda vardır. Kötü sonuçların yanında iyi sonuçları görmekte bizim olaya bakışımıza bağlıdır. Biz bir olayla ilgili hangi yönleri görmek istersek hiç kuşkusuz onları görürüz.Örneğin;büyük bir şehirde yaşamanın iyi ve kötü taraflarına bakalım.Büyük şehirler gürültülü ve kalabalık olur.Oralarda hava kirliliği hat safhadadır,yasa dışı olaylar hatta zaman zaman terör eylemleri de   olabilir, Bununla birlikte büyük şehirlerde ekonomi daha gelişmiştir,aradığımız her şeyi istediğimiz zaman bulabiliriz,iş,sağlık,eğlence imkanları oldukça fazladır.Ayrıca büyük şehirler,daha lüks bir hayatı  da içinde barındırır. Bu örnekler büyük bir şehirde yaşamayla ilgili iyi ve kötü sonuçlardır ve sonuçların  iyi ya da kötü oluşu bizim bu sonuçlara bakış açımıza bağlıdır.

Bunun farkında olduğum için danışanlarımın da bunu fark etmeleri benim için çok önemli. Bu yüzden onlara ‘’Bu olayın iyi tarafı neler olabilir?’’ ‘’Bu olay sana neler öğretmiş olabilir?’’ gibi sorularla onların  olaylara başka açılardan bakmalarını sağlamaya çalışıyorum. Biz neyi görmek istersek onu görürüz tıpkı yarıya kadar dolu bir bardağın dolu yada boş olduğunu görmek gibi. Bunu hayatımızda her şeye uygulayabiliriz burada önemli olan bizim olaylara ya da olayların sonuçlarına olan  bakış açımızdır. Olayların kötü taraflarına bakıp üzülmek,karamsar olmak ta bizim seçimimiz,iyi tarafına bakıp şükretmek,onun değerini anlamak,kötü olaydan ders çıkarıp geleceğimizi şekillendirmek te bizim seçimimizdir.  Bir arkadaşım çok istemesine rağmen ÖSS sınavında Türkiye’den değil de Kıbrıs’ta bir üniversite kazanmıştı ve Kıbrıs’taki üniversiteleri küçümsediği için orada okumak istemiyordu. Ayrıca Kıbrıs’ta okumak masraflı bir işti. Bu arkadaşım annesinin ısrarı üzerine Kıbrıs’ta çok iyi bir bölüme düşük bir puanla gitti,orada severek okudu ve mezun olur olmazda işe başladı.

Arkadaşım çok istemesine rağmen Türkiye’de okuyamadı,buna çok üzüldü hatta günlerce ağladı çünkü iki yılını vermişti bu hedef için.

Peki Türkiye’de okuyamaması iyi bir şey midir kötü bir şey midir?

Bunu kazanamadığı zaman yani olay olduktan hemen sonra sorsak kesinlikle başına gelebilecek en kötü şey olduğunu söylerdi çünkü 2 senesini vermiş,ailesini umutlandırmış ve hep bunu hayal etmişti.

 Kazansaydı ne olurdu?

Bunu kendisi ‘’ Türkiye’de okumayı çok istiyordum ve tek amacım Türkiye’de  herhangi bir üniversite de herhangi bir bölüm okumaktı. Eğer ki böyle olsaydı ben şuan büyük ihtimal ya işsiz olacaktım ya da düşük bir ücrete çalışacaktım. Ancak şimdi severek yaptığım  oldukça iyi bir işte çalışıyorum’’ sözleriyle dile getiriyor. Bundan yıllar önce adeta bir kabus olan bir olayın  ne kadar büyük bir fırsat olduğunu şimdilerde anlıyor. Arkadaşım o yıllarda her şeye küsüp askere de gidebilirdi. Ama o,birazda annesinin yardımıyla kendisine sunulan alternatiflerden en iyisini seçmiş oldu.

Bir çoğumuzun hayatında bizi üzen,hep kötü olduğunu düşündüğümüz olaylar olmuştur. Şimdiye kadar hep bu olayların bize kaybettirdiklerine odaklanmış ve hep bunun ezikliği ile yaşamış olabiliriz. Geçmiş geçmişte kalmıştır,geleceği de sadece şuan ile iyi ve güzel bir şekle sokabiliriz. Bundan sonra umuyorum ki olayların sadece kötü taraflarına bakıp üzülmek ve karamsar olmak yerine iyi taraflarına da bakar,bizim için doğurduğu olumlu sonuçları görür ya da kötü sonuçlardan ders çıkarır hayatımızı daha anlamlı ve yaşanılası bir şekle dönüştürürüz.Unutmayalım ki  biz de bu evrenin bir parçasıyız,mutlu ve huzurlu bir hayatı hak ediyoruz çünkü biz de herkes gibi değerliyiz.

BUNLARDA DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
EMPATİ ÜZERİNE
BARCELONALI ARDA TURAN
HAYAT ve KADER ÜZERİNE

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir